Cestování a finance: Je hotovost na cestách přežitkem?

Valuty jsou pro cestování do cizích zemí pro mnoho Čechů samozřejmostí. Současný finanční trh je ovšem stále jednotnější a to nutí nejednoho turistu, aby zanechal finance doma a namísto nich zvolil jinou možnost. Ačkoliv jsou možnosti placení v zahraničí široké, je třeba se mít stále na pozoru.

Platby v obchodech

Placení v obchodech v zahraničí je u turistů nejčastěji skrze hotovost, zde se však jako výhodnější nabízí možnost placení platební kartou. Důvodem je okamžitý převod do dané měny dle aktuálního kurzu ČNB. Výhodu zde představuje i skutečnost, že zde nejsou poplatky za výměnu peněz. Uživatelé by i přesto měli být opatrní a to z důvodu různých druhů karet. Pro placení je vhodné nosit s sebou karty Visa, Mastercard, případně i jiný druh. Ne všechny obchody mohou akceptovat váš druh karty, proto je ideální jich na cesty přibalit více.

Při placení kartou odpadne i nutnost měnit bankovky za drobné mince, které směnárny povětšinou nevymění. Moderně založení turisté již často využívají i platby mobilem, které se nejčastěji opírají o placení skrze QR kódy, i takto lze nakupovat výhodně, i když to nabízejí jen určité obchody.

Poplatky za výběr a jejich sazebník

Bezstarostné cestování bez zbytečných starostí o hotovost nemusí být vždy ideálním rozhodnutím a to v případě zahraničních bankomatů. Výběr v bankomatu ze zahraničí rozhodně není trefou do černého, měna se sice převádí dle aktuálního kurzu, ale je potřeba počítat s poplatky, které jsou obvykle vysoké. Uživatelé mohou být nepříjemně zaskočeni, když se jim po návratu domů zobrazí výpis, ve kterém shledají platby ve stovkách, ale i tisících korun za pravidelný výběr.

Většina tuzemských bank však disponuje sazebníkem pro speciální poplatky, mezi které patří i poplatky za výběr v bankomatech v zahraničí. Pokud plánujete cestu bez hotovosti, nebo jen s malou hotovostí, tak neváhejte kontaktovat banku a zeptat se na výši poplatků při zahraničním výběru. Sazebníky jsou obvykle k dispozici i online na webových stránkách příslušné banky.

Mezinárodní měna

Nepředstavitelnou noční můru může způsobit situace, kdy bankomat v zahraničí polapí debetní kartu a nevrátí ji zpět, nebo když dojde k poruše. Následné zjišťování a vyřizování tohoto problému může být velmi zdlouhavé a vysilující.

Sázkou na jistotu je hotovost v mezinárodní měně, dolarech nebo eurech. Obzvláště v cizích destinacích ji lze snadno směnit ve všech směnárnách. Obzvláště dolary lze pohodlně vyměnit téměř ve všech světových destinacích. Rezerva v mezinárodní hotovosti by měla být základem a to za všech okolností, pro turisty může znamenat pojistku všech případných komplikací, které na cestách mohou nastat.

Ohodnoťte tento článek