Hypotéka nenačisto, aneb jak na ni

Výpočet hypotéky

Toužíte po vlastním bydlení? Máte jasnou představu, co chcete? Zda to bude byt nebo rodinný dům, a jak bude vypadat? Jedině peníze vás dělí od této milé představy? Pojďme se společně podívat na to, jak si splnit vlastní sny. Jak to vlastně udělat co nejlépe, i když musíte jít do velkého dluhu.

Na co se zaměřit ještě před podepsáním hypotéky?

Výše měsíční splátky. Zvládnu to? Předtím, než se pustíte do úvěru, vyzkoušejte si pár měsíců jednu zajímavou hru. Na internetu si najděte Hypokalkulačka, zadejte do ní, kolik peněz si potřebujete půjčit a dobu, na jak dlouho se chcete zadlužit. Hypokalkulačka vám vypočítá, kolik za hypotéku budete platit. Jaká tedy bude výše měsíční splátky.

Pár měsíců si tuto částku odkládejte bokem. Říká se tomu hypotéka nanečisto. Nejprve si to nezávazně vyzkoušíte, a pokud zvládnete odkládat danou částku alespoň 3 měsíce, můžete jít do hypotéky.

Máte jistotu, že jste schopni hypotéku splácet. Pokud ne, hypotéce se raději vyhněte. Nejste na ni připraveni. Koledujete si o zbytečné problémy.

Měsíční splátku hypotéky zvládám, nemám však ještě vyhráno!

Test si nemusíte dělat, pokud přesně víte, kolik peněz vám měsíčně zůstane na účtu. Pokud je to ve výši měsíční splátky, je zde prostor pro přesunutí těchto peněz do splácení hypotéky.

Avšak pozor! Je důležité mít vytvořenou železnou rezervu alespoň ve výši vašeho půlročního příjmu. Proč?

Co když během hypotéky přijdete o práci? Z čeho budete financovat svou domácnost a platit hypotéku? Při takové rezervě se vám bude snadněji dýchat, nemusíte být ve stresu a obavě z čeho budete hypotéku splácet. A rezervu byste měli mít, i když si ještě před samotnou hypotékou vyzkoušíte výše zmíněnou hypotéku nanečisto.

Připravenost je v tomto ohledu zkrátka klíčová a je potřeba vědět, co je ještě ve vašich silách a co už je mimo vaše kompetence. Jen tak se ochráníte proti nesmyslnému a zbytečnému zadlužování.

5/5 - (1 hlas)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.