I kreditní karty jsou různé

Těžko byste dnes našli člověka, který by neměl alespoň jednu kreditní kartu. I když nemusí být příliš výhodné, v oblibě stále stoupají. Proto se také výrazně rozšířila jejich nabídka a vzniklo více druhů těchto karet. Budete-li mít zájem o pořízení kreditní karty, pročtěte si dobře smluvní podmínky, jen tak si vyberete kartu, která bude zcela vyhovovat vašim potřebám. S kartami jsou často spojeny bonusy, které mohou vaši kreditní kartu učinit ještě výhodnější.

Při výběru se nenechte ovlivnit

Reklama na různé kreditní karty útočí všude. Banky i nebankovní společnosti oslovují stálé i potenciální klienty s konkrétními nabídkami kreditních karet. K nim nabízejí velké množství různých zvýhodnění, pojištění, slevy, dárky a celé bonusové programy. Karta s mnoha výhodami však nemusí mít nejlepší smluvní podmínky, proto je dobré důkladně uvážit, zda si právě tuto kartu pořídit. Někdy může být kreditní karta příliš drahá – záleží na tom, zda platíte poplatky i za kartu, kterou nevyužíváte, a zda právě vaše karta nemá příliš vysoké úroky.

Kreditní karta není pro každého

I když budete mít o kreditní kartu zájem, nemusíte ji dostat. Banky i nebankovní instituce, které kreditní karty nabízejí, mají na žadatele předem určené nároky. Někdy je vyžadován běžný účet u poskytovatele, jindy je prověřována bonita žadatele nebo výše příjmů. Nabídka nebo zamítnutí kreditní karty zcela záleží na poskytovateli. Pokud budete kreditní kartu využívat, pravidelně splácet a budete mít dostatečnou bonitu, může vám být limit na kartě pravidelně navyšován.

Úroky nebo poplatky?

Protože kreditní karta je formou půjčky, platí se z vyčerpané částky úroky. Ty bývají vyšší, než u běžných půjček. Navíc můžete zaplatit také různé poplatky. Za vystavení karty, ta vedení, za platby nebo výběry z bankomatu. Za platby kartou se většinou poplatky neúčtují nebo jsou nízké, ovšem za výběry z bankomatu jsou účtovány skutečně vysoké částky. Ještě před podepsáním smlouvy na kreditní kartu se skutečně vyplatí si všechny poplatky a úrok sečíst, abyste viděli, jak drahá bude vaše karta a jestli si ji vůbec pořídit.

Ohodnoťte tento článek