Jak vybrat nejlevnějšího dodavatele elektřiny?

V současné době na trhu s energiemi působí celá řada společností dodávající domácnostem, firmám a velkým odběratelům elektřinu. Každý odběratel si může svobodně vybrat svého dodavatele elektřiny, přičemž rozhodujícím faktorem při výběru je hlavně cena dodávané komodity. Jak tedy najít nejlevnějšího dodavatele na trhu?

Rok co rok se zvyšuje průměrná spotřeba elektřiny v domácnostech. Ale roste nejen spotřeba, ale také cena energie. Za posledních pár let se cena elektřiny zněkolikanásobila, a proto je velmi aktuální ptát se, jak najít nejlevnějšího dodavatele elektřiny. Nemůžeme vám poskytnout jednoznačnou odpověď a označit jednu firmu, která by měla nejnižší cenu komodity na trhu, protože dodavatelé mají ceny v každém kraji nastaveny různě. A možná jste ani netušili, že se cena elektřiny skládá z několika položek, které výslednou sumu ovlivňují.

Kdo je nejlevnější na trhu?

Jiný kraj, jiná cena. Přesně tak bychom mohli charakterizovat současný trh s elektřinou. Cena je však výrazně závislá na nabídce dominantního obchodníka s elektřinou. A dominantním obchodníkem je ten dodavatel elektřiny, který má nejvíce zákazníků na území České republiky. Výrazně levnější variantou však bývají menší dodavatelé elektřiny, kteří si nemohou nastavit vysokou laťku kvůli ostrému konkurenčnímu boji. Ale nižší ceny u menších hráčů na trhu jsou způsobeny také tím, že mají nižší náklady na provoz své společnosti.

Porovnejte nabídky dodavatelů

Jestliže je rok co rok faktura za elektřinu vaší noční můrou, začněte s tím něco dělat. Není nic jednoduššího, než si zjistit, zda odebíráte elektřinu od nejlevnější společnosti ve vašem kraji. Neměli byste se řídit heslem, že čím je společnost menší, tím nižší cenu za komoditu vám bude účtovat. Každá společnost je charakteristická jinou obchodní politiku, na což musíte při vyhledávání nového dodavatele myslet.

Abyste nemuseli zjišťovat ceník od jednotlivých dodavatelů zvlášť, nabízí se vám na internetu porovnání cen energií. Jedná se o online nástroj, v podstatě formulář, do kterého zadáte základní informace o spotřebě elektřiny. Na základě toho vám kalkulátor vyhodnotí nabídky u jednotlivých dodavatelů a seřadí je od té nejvýhodnější. Nebojte se změny dodavatele. Je to jednoduchý a rychlý proces, díky němuž ušetříte nemalé peněžní prostředky.

Ohodnoťte tento článek