Lze hypotéku vyřídit rychle?

Lze hypotéku vyřídit rychle?

I když se stále říká, že vyřízení hypotéky je relativně jednoduché a rychlé, nemusí to tak fungovat vždy. Pustíte-li se do tohoto náročného procesu, obrňte se trpělivostí. Musíte splnit náročné požadavky, které najdete v podmínkách hypotéky, a pravděpodobně budete potřebovat ještě další doklady podle interních předpisů poskytovatele. O ty pak budete žádáni průběžně a celý proces žádosti o hypotéku a její vyřízení tak může trvat delší dobu.

Co budete pro vyřízení hypotéky potřebovat

Hypotéka je úvěr určený na pořízení bydlení, tedy zakoupení nebo vybudování vlastního domu či bytu. Pokud byste finance chtěli použít jinak, klasickou hypotéku nedostanete. Žadatel nebo žadatelé musí mít také dostatečnou bonitu. To znamená příjem v patřičné výši a žádné nebo jen malé další závazky. Kontrolován je i registr dlužníků a se záznamem v něm žadatel hypotéku pravděpodobně nedostane. Zastavený byt nebo dům musí také dosahovat určité hodnoty, tu určí odhadce. Na nemovitosti nesmí být jiná zástava, což lze zjistit nahlédnutím do katastru nemovitostí.

Vklad do katastru nemovitostí vyřízení zpomalí

Nový občanský zákoník sebou přinesl mnoho novinek i pro oblast hypoték. Rychlé vyřízení hypotéky již není možné, protože po návrhu na vklad do katastru nemovitostí začíná běžet dvacetidenní lhůta, po kterou nesmí být vklad do katastru proveden. Tím se celé řízení zpomalí. Důvodem pro zavedení tohoto opatření byla snaha zamezit podvodům s převodem nebo prodejem domů a pozemků. V této lhůtě je vyrozuměn původní vlastník a má možnost se k návrhu na vklad vyjádřit.

Poplatky a pojištění hypotéky

Počítejte s tím, že vás vyřízení hypotéky (pokud nebudete mít štěstí na opravdu výhodnou akci) bude ještě něco stát. Budete muset zaplatit odhad nemovitosti, poplatek za sjednání hypotéky a vedení hypotéčního účtu, poplatky na katastru nemovitostí, pojištění nemovitosti a další poplatky. Někteří poskytovatelé hypoték po vás mohou vyžadovat také životní pojištění, které může přijít draho a kvůli různým výlukám nemusí být vůbec výhodné. Je tedy potřeba důkladně vybírat poskytovatele a ještě před podpisem smlouvy důkladně pročíst všechny podmínky, které jsou ve smlouvě uvedeny.

[shareaholic app=“recommendations“ id=“6981441″]

Ohodnoťte tento článek