Půjčka na auto – leasing nebo úvěr?

Půjčka na auto - leasing nebo úvěr?

Chcete nebo potřebujete nové auto a nemáte na něj dostatek financí? Pak budete pravděpodobně uvažovat o nákupu auta na splátky. Na výběr máte mezi leasingem a úvěrem. Mezi těmito způsoby nákupu na splátky je značný rozdíl. Je potřeba porovnat výhodnost obou možností podle vaší situace a zvolit tu, která pro vás bude výhodnější. Nedejte se ovlivnit reklamou, a zkuste si spočítat dopředu, která varianta pro vás bude lepší a pohodlnější.

Auto většinou na úvěr

V minulosti byl na nákup auta automaticky nabízen leasing. V současnosti lidé dávají přednost různým formám úvěrů, protože se chtějí stát majiteli vozu okamžitě. Navíc mohou využít možnosti předčasného splacení bez sankcí, některé úvěry jsou flexibilní a jsou možné i mimořádné splátky. Pokud dáte přednost leasingu, stanete se majitelem vozu až po splacení. Pokud jste však plátcem DPH, můžete si z leasingu uplatnit daňovou úlevu.

Kdy je úvěr na auto výhodný

Jak poznáte, že je váš úvěr výhodný? Zjistěte si především RPSN – roční procentní sazbu nákladů. RPSN vyjadřuje procentní podíl z dlužné částky, který bude nutno zaplatit za jeden rok. Do sazby jsou započítány i další náklady spojené s úvěrem – poplatky za sjednání, za správu úvěru a podobně. Také výše akontace, částky, kterou musíte složit, může někdy rozhodovat. Vyplatí se využít nejrůznějších akcí, při kterých bývá úvěr často poskytován bez akontace. Pozor také na to, zda zprostředkovatelé nebudou vyžadovat i jiné platby, třeba za sjednání úvěru.

Pozor na nulový úrok

Konkurence v oblasti poskytování úvěrů na nákup auta vede k tomu, že se prodejci a poskytovatelé úvěrů snaží nabízet co nejnižší úrok. Zisk jim pak přináší sjednání povinného ručení nebo pojištění auta, což zahrnou do smlouvy. Takové povinné ručení nebo pojištění nebývá většinou pro zákazníka výhodné a i přes nízký nebo nulový úrok už pak úvěr výhodný není. Lepší variantou je vzít si úvěr na celou částku, třeba v bance, jejímž jste klientem a můžete tak získat dobré podmínky, a zakoupit auto rovnou.

[shareaholic app=“recommendations“ id=“6981441″]

Ohodnoťte tento článek