Výhody a úskalí prázdninové brigády

Léto je časem, který je jako stvořený pro příležitostné přivýdělky. Občasné výdělky jsou lákadlem nejen pro mladé, ale pro každého, komu se finance navíc hodí. Je třeba mít na paměti důležitá pravidla, která je potřeba respektovat.

Brigáda jedině se smlouvou

Pracovat lze na různých pozicích, od pomocného dělníka až po sběrače ovoce či pracovníka u pokladny. Každá pozice musí být podložena smlouvou, pokud tomu tak není, tak se nejedná o výhodu pro zaměstnance, ale naopak o výraznou nevýhodu. Pravidelná smluvní práce ze zákona neexistuje a vše je potřeba mít černé na bílém. V případě, že prácechtivý uchazeč o pozici kývne na práci bez smlouvy, tak se ohrožuje tím, že se za vykonanou práci nemusí dočkat zisku. Nevýhody zde nekončí, další problém je z hlediska bezpečnosti práce, pokud se brigádník zraní, tak od něho dá obvykle pofidérní zaměstnavatel ruce pryč.

Pokud nemáte s příležitostnými brigádami bližší zkušenosti, tak se nenechte oklamat a na smlouvě vždy trvejte. Pokud vám ji potencionální zaměstnavatel odmítne vystavit, tak práci nepřijímejte a pokud již pracujete bez smlouvy, tak si ji vyžádejte. Pokud zaměstnavatel odmítne smlouvu vystavit, tak máte plné právo nahlásit ho na finančním úřadě či na policii.

DPP nebo DPČ

V České republice je pro brigádu nejvyužívanější dohoda o provedení práce. Je to smlouva mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která má nejvýhodnější podmínky. Brigádník může odpracovat až 300 hodin, dříve to bylo jen 150 hodin. Je třeba si dát pozor na to, aby výdělek nepřesáhl 10000 Kč, aby se brigádník vyhnul placení sociálního a zdravotního pojištění. Důležité je také prohlášení o dani, pokud se podepíše, tak je dotyčný osvobozený od daně, v opačném případě se výdělek zdaní 15%.

Pro rok 2014 je minimální výše výdělku 50,60 Kč za hodinu, dokonce i na to je třeba dávat pozor, obvykle to ovšem zaměstnavatelé moc dobře vědí a nabízejí mzdu vyšší.

Často se lze setkat i se smlouvou DPČ, neboli dohodou o provedení činnosti, ta už není z hlediska podmínek tolik výhodná, lze ji však uplatnit po celý rok. Nevýhodou je zde skutečnost, že u výdělků nad 2500 Kč je nutné platit sociální i zdravotní pojištění. Zdanění 15% se však týká i částek menších než 2500 Kč.

Jednorázový výdělek

U různých výdělků převládá strach ze zákona a to konkrétně o placení daní, podávání daňového přiznání a jiných úkonech. Existují však různé způsoby finančního přilepšení, na které se žádné daně a poplatky nevztahují. Jde především o jednorázové nebo občasné výdělky, kvůli kterým není potřeba si zřizovat živnostenský list a ani nikde samotný výdělek vykazovat.

Zpravidla se jedná o činnosti, které neprobíhají pravidelně a není u nich smlouva zapotřebí. Jde především o prodeje různých plodin, jednorázové prodeje věcí a také o drobné práce. Prodejem plodin je myšleno například prodávání ovoce u silnice. Lze bez obav prodávat ovoce z vlastní zahrady, houby, lesní borůvky a další, a neobávat se postihů.

Pravidlo je vždy jasné, výdělek nesmí přesáhnout více než 30000 Kč za kalendářní rok. V případě, že by byl výdělek vyšší, tak se musí následně zdanit celá částka. Zákon je tak postavený, aby stát nepřišel o daně z provozované činnosti. Realita je taková, že příležitostnou činnost lze jen špatně monitorovat a v praxi si mohou příležitostní prodejci a pracovníci přijít i na vyšší zisk, aniž by příslušné orgány jejich počínání zaznamenaly. I přesto je vhodné se mít na pozoru a zákon dodržovat.

 

Ohodnoťte tento článek