Vyplatí se zahraniční banky?

Jsou zahraniční banky lepší než české? Někdo může hledat v ukládání peněz v zahraničí větší jistotu, nebo to může být praktičtější z hlediska podnikání či studování v zahraničí. Zvláště po vstupu České republiky do EU začali ukládat své prostředky u zahraničních bank někteří podnikatelé, kteří působí i mimo republiku, nebo lidé pracující v zahraničí a studenti studující na cizích universitách.

Každý má se založením konta v cizině jiné zkušenosti. V posledních letech však zájem českých občanů o založení konta v zahraničních bankách klesá. Důvodů je více, hlavním je zřejmě nesnadná dostupnost konta. Pak je to samozřejmě malá znalost finančního prostředí dané země, což může přinášet rizika jak při zakládání účtu, tak i při jeho vedení. Podstatným důvodem jsou poplatky za transakce, neboť když budete posílat do zahraničí koruny a účet budete mít v eurech, či jiné měně, pak musíte připočítat ještě poplatek za převod měny, cizím slovem konverzi.

Zřízení účtu u zahraniční banky se vyplatí jen tomu, kdo v dané zemi pobývá a má zde i příjmy a výdaje v její měně. Dokud tedy bude v ČR platnou měnou koruna, pak pro běžného občana nemá konto v zahraničí smysl.

Pro zřízení účtu v Česku hovoří i další argument, kterým je znalost českého trhu, znalost zdejšího právního prostředí, dostupnost účtu v případě okamžité potřeby nebo platby a dalších aspektů. Ani založení účtu například na Slovensku se příliš nevyplácí, zejména kvůli inflaci kolem 8%, díky níž dochází ke znehodnocení vkladu.

Pokud se rozhodnete pro založení běžného účtu v cizí měně v některých z tuzemských bank, je postup docela jednoduchý. Stačí předložit doklad totožnosti a v některých bankách vyžadují vložení minimální částky, která zpravidla nepřevyšuje jeden tisíc korun. Na tento účet pak můžete vkládat i vybírat vámi určenou zahraniční měnu, nebo převádět částky z účtu na účet. Nepříjemností jsou bankovní poplatky, které jsou poněkud vyšší, než u účtů v korunách.

Ohodnoťte tento článek